Të gjitha kategoritë
EN

home>Produkte>Të tjerët>Acid limoni

https://www.junschem.com/upload/product/1622008859460836.jpg
https://www.junschem.com/upload/product/1622008859381291.jpg
https://www.junschem.com/upload/product/1622008859324331.jpg
https://www.junschem.com/upload/product/1622008860173439.jpg
Kristal pa ngjyrë të kategorisë ushqimore monohidrat i acidit citrik
Kristal pa ngjyrë të kategorisë ushqimore monohidrat i acidit citrik
Kristal pa ngjyrë të kategorisë ushqimore monohidrat i acidit citrik
Kristal pa ngjyrë të kategorisë ushqimore monohidrat i acidit citrik

Kristal pa ngjyrë të kategorisë ushqimore monohidrat i acidit citrik

Vendi i origjinës:

Kinë

Brand Name:

JS

Numri Modeli:

JS

Certifikim:

SGS ISO

hetim
Përshkrimi i produkteve

Kushtet e biznesit të produktit

Sasia minimale Rendit:

1 ton

Çmimi:

475-600 USD/TON

Details paketimit:

25kg/bag  500kg/bag ,1000kg/bag or can be customized according to customer's requirement

Koha për dorëzim:

<100 ton brenda 10 ditëve
     >100 ton Për t'u negociuar 

Kushtet e pagesës:

TT LC D/A D/P

Aftësia furnizimit:

100000 Metric Ton/Metric Tons per Year

4 3副本

Kristal pa ngjyrë të kategorisë ushqimore monohidrat i acidit citrik

Citric Acid  is  white powder or tiny crystals, indorous

and salty, easily soluble in water, insoluble in alcohol,

presenting slightly alkalinity, decomposed when

heating. Decomposed slowly when exposd to moist air.

It is used for food loosen agent, acidity modifier,

or used in feedstuff, drug, medicine, film, tannage, fiber and rubber, or used as detergent and fire fight.

Specifikim:


NO.

 

ARTIKULL

 

BP2018

 

E330

 

USP41

 

EP8.0

 

FCC7

 

ANALIZA RESULT

 

1

 

PËRSHKRIMI

COLORLESS OR WHITE CRYSTAL

COLORLESS OR WHITE CRYSTAL

 

/

COLORLESS OR WHITE CRYSTAL

COLORLESS OR WHITE CRYSTAL

COLORLESS OR WHITE CRYSTAL

 

2

 

IDENTIFIKIMI

 

PASS THE TEST

 

PASS THE TEST

 

PASS THE TEST

 

PASS THE TEST

 

PASS THE TEST

 

PASS THE TEST

3

ERË

/

/

/

/

/

ODORLESS

 

4

LIGHT TRANSMITTANCE

 

/

 

/

 

/

 

/

 

/

 

≥% 97.0

 

5

CLARITY&COLOUR OF SOLUTION

 

PASS THE TEST

 

/

 

PASS THE TEST

 

PASS THE TEST

 

/

 

PASS THE TEST

6

ASSAY

99.5-100.5%

≥% 99.50

99.5-100.5%

99.5-100.5%

99.5-100.5%

99.87%

7

lagështi

7.5-9.0%

≤8.8%

7.5-9.0%

7.5-9.0%

≤8.8%

8.60%

 

8

 

SULPHATED ASH

 

≤0.1%

 

≤0.05%

 

≤0.1%

 

≤0.1%

 

≤0.05%

 

0.02%

9

SULPHATE

≤150ppm

/

≤150ppm

≤150ppm

/

<20 faqe / min

10

OXALATE

≤360ppm

≤100ppm

≤360ppm

≤360ppm

NO TURBIDITY FROMS

<20 faqe / min

11

Kalciumi

/

/

/

/

/

<20 faqe / min

12

HEAVY METALS

≤10ppm

≤5ppm

≤10ppm

≤10ppm

/

<1 faqe / min

13

KLORIDI

/

/

/

/

/

<5 faqe / min

 

14

READILY CARBONIZABLE SUBSTANCES

 

NOT EXCEEDING THE STANDARD

 

NOT EXCEEDING THE STANDARD

 

NOT EXCEEDING THE STANDARD

 

NOT EXCEEDING THE STANDARD

 

A≤0.52 T%≥30

 

K≤1.0

15

Alumini

≤0.2ppm

/

≤0.2ppm

≤0.2ppm

/

<0.2 faqe / min

16

ARSENIKU

/

≤1ppm

/

/

/

<1 faqe / min

17

MERCURY

/

≤1ppm

/

/

/

<0.1 faqe / min

18

UDHHEQ

/

≤1ppm

/

/

≤0.5ppm

<0.5 faqe / min

 

19

 

ISOCITRIC ACID

 

/

 

/

 

/

 

/

 

/

 

PASS THE TEST

 

 

20

POLYCYCLIC AROMATIC HYDROCARBONS
     (PAH)

 

 

/

 

 

/

 

 

/

 

 

/

 

 

≤0.05 (260-350nm)

21

TRIDODECYLAMINE

/

/

/

/

≤0.1ppm

<0.1 faqe / min

 

22

BACHERIAL ENDOTOXINS

 

≤0.5IU/mg

 

/

 

PASS THE TEST

 

≤0.5IU/mg

 

/

 

<0.5IU/mg

 

 

 

23

 

 

 

WATER INSOLUBLE SUBSTANCES

/

 

 

 

 

/

 

 

 

 

/

 

 

 

 

/

 

 

 

 

/

FILTRATION TIME NOT MORE THAN 1MIN;FILTER MEMBRANE DOESN’T BASICALLY CHANGE COLOR, VISUAL MOTTLED PARTICLES
     NOT MORE THAN 3

Aplikacion

1.Role in Food Industry
It is widely used in the food industry as an additive because of its low price and its ease of production.  Some people specifically add it to their food to alter taste. Besides its use as an additive, the citric acid is also commonly used as a natural food preservative.  The acid is also heavily used in the preparation and production of Vitamin C as a flavoring.
2.In Skin Care Products and Detergents
This acid is also commonly found in various natural skin products.  When topically applied to the skin, it acts as an antioxidant, which helps conceal signs of aging. In detergents, shampoos and soap, it is added so that foam is more easily produced. It also increases the efficiency of these products as it helps dissolve stains more quickly. This acid is favored over other additives because it is environmentally friendly, biodegradable and is relatively harmless.
3.Used in chemical industry and textile industry
Citric acid in chemical technology to make a chemical analysis reagent, used as laboratory reagents, chromatography analytical reagent and biochemical reagents;Used as complexing agent, masking agent;Used to make buffer solution. it is a good rock mixture;Can be used for testing the acid resistance of ceramic tile of architectural pottery reagents
4.Used in medicine
In the formation of prothrombin activators and later in the process of coagulation, there must be a calcium to attend.When the goods in testing blood transfusion or anticoagulation, used as anticoagulant drugs in vitro.

Advantage Company

1: Një prodhues i profesionit që nga viti 1993.
2: Advanced technology and facilities, good quality control, different grades for different application fields.
3: Shërbimi OEM për shumë kompani të mëdha ndërkombëtare.
4: More than 20 years experience in different industries.
5: Më shumë se 10 inxhinierë për kërkimin e produktit dhe shërbimin pas shitjes.
6: Më shumë se 5000 ton prodhim në një vit.
7: Well-trained and experienced staffs to answer your enquiry in fluent English

标题 -1

Paketimi dhe Transporti

标题 -1

FAQ

Q1: Kur do të dërgoni?
Përgjigje: ne do të dorëzojmë brenda 15 ditëve pune pasi kemi marrë parapagimin tuaj.
Q2: Si duhet të paguaj?
A: Ne pranojmë të gjitha llojet e mënyrave të pagesës. të tilla si Alibaba trade Assurance, T/T, L/C, West union, Paypal etj.
Q3: Si mund të marr një mostër?
Përgjigje: mostrat falas janë në dispozicion, por tarifat e transportit do të jenë në llogarinë tuaj dhe tarifat do t'ju kthehen ose do të zbriten nga porosia juaj në të ardhmen.
Q4: Si të konfirmoni cilësinë e produktit përpara se të vendosni porositë?
Përgjigje: Ju mund të merrni mostra falas për disa produkte, ju duhet vetëm të paguani koston e transportit ose të organizoni një korrier tek ne dhe të merrni mostrat. Ju mund të na dërgoni specifikimet dhe kërkesat e produktit tuaj, ne do t'i prodhojmë produktet sipas kërkesave tuaja.

 
hetim